V Tatranskej Lomnici sa uskutočnil workshop zameraný na podporu multilingválnych tried
Aktualizované 22.08.2023
V dňoch 20. – 21. júna 2023 realizovalo Európske centrum pre moderné jazyky Rady Európy (ECML) v spolupráci s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže v Slovenskej republike a Národným pedagogickým inštitútom v Českej republike dvojdňový prezenčný workshop Podpora multilingválnych tried. V roku 2023 je iniciatíva realizovaná pre limitovaný počet záujemcov len vo vybraných krajinách Rady Európy: Belgicko, Estónsko, Írsko, Montenegro, Srbsko, Slovenská a Česká republika, Švédsko. Tematicky zameraný workshop s podporou ECML bol organizovaný na Slovensku po štvrtý rok.
Podujatie otvorila riaditeľka odboru podpory formálneho vzdelávania Národného inštitútu vzdelávania a mládeže Svetlana Síthová, ktorá uviedla, že ide o prvé medzinárodné podujatie dvoch krajín vyplývajúce zo spoločnej iniciatívy Európskeho centra pre moderné jazyky Rady Európy a Európskej komisie, v rámci ktorého sa stretávajú slovenskí i českí odborníci, učitelia zaoberajúci sa predmetnou témou pod záštitou ECML. Cieľom dvojdňového workshopu bolo podporiť prístup ku kvalitnému vzdelávaniu detí cudzincov a preklenutie priepasti medzi žiakmi-cudzincami a ostatnými žiakmi, posilniť profesijné kompetencie učiteľov v oblasti hodnotenia a hodnotenia jazykových kompetencií žiakov, zlepšiť kvalitu výučby jazykov a podporiť rozvoj plurilingválnych kompetencií všetkých žiakov v multilingválnych triedach vychádzajúc z jazykovej a kultúrnej rozmanitosti žiakov. Priestor bol venovaný aj medzinárodnému sieťovaniu účastníkov a expertov medzinárodnej iniciatívy. Workshop bol vedený expertmi ECML prof. Terry Lamb, PhD., University of Westminster (Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska) a Catherine Carré-Karlinger, Pedagogische Hochschule Oberösterreich (Rakúsko).
Prvý deň workshopu sa zameriaval na skúsenosti a prax v oblasti jazykového vzdelávania detí-cudzincov, reflexii postojov k jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, plurilingválnym aktivitám a manažmentu triedy, rozvoju plurilingválnej dimenzie vo všetkých vyučovacích predmetoch, problematike hodnotenia v multilingválnych školách/triedach.
Druhý deň workshopu bol zameraný na budovanie vzťahov a spolupráce medzi školami a komunitou. Facilitátori workshopu objasnili ako najlepšie pracovať s rodičmi, plánovať aktivity, podporovať inklúziu aj spoluprácu s inými, napríklad školskými organizáciami. Záver stretnutia patril kolaboratívnemu plánovaniu pre inkluzívne viacjazyčné vzdelávanie. Účastníci mali za úlohu identifikovať si priority, vďaka ktorými obohatia vlastné učebné skúsenosti a prax. Počas celého workshopu si účastníci vymenili skúsenosti a experti ECML, ktorí workshop facilitovali, nevynechali ani inšpiratívne príklady dobrej praxe, čím účastníkov podporili v myšlienke stavať mosty medzi všetkými jazykmi a povzbudzovať zakomponovať do praxe v triede viacjazyčné aktivity.
Na konci workshopu dostali účastníci oboch krajín certifikáty Európskeho centra pre moderné jazyky Rady Európy.
„Terry Lamb a Catherine Carré-Karlinger sú veľmi vynikajúci lektori, kolegovia sú veľmi príjemní, cítim sa tu bezpečne. Zaujal ma aj výber tém, na ktoré sa workshop zameriava. Pre mňa najdôležitejšia bola podpora tém tolerancie a rešpektu. Tieto témy budem šíriť aj v mojej praxi,“ zhodnotila prvý deň účastníčka workshopu Petra Lexová. „Workshop bol mimoriadne obohacujúci a všetky získané poznatky využijem v budúcnosti v mojej kariére a aplikujem ich do mojej triedy,“ Patrícia Petrová. „ Je naozaj česť tu byť a som vďačná za možnosť naučiť sa nové trendy v prístupe multilingválnych tried,“ zhodnotila Andrea Vajduláková prebiehajúci workshop. Experti Terry Lamba Catherine Carré-Karlinger sa zhodli, že účastníci workshopov boli mimoriadne aktívni, komunikatívni a celkovo zhodnotil stretnutie ako veľmi podnetné a prínosné.
Všetkým účastníkom srdečne ďakujeme za vynikajúcu atmosféru počas workshopu a dúfame, že získané poznatky a nové kontakty budú užitočnými pomocníkmi v ich ďalšom profesijnom smerovaní.
Iniciatíva je realizovaná v rámci dohody o spolupráci v oblasti inovačných metodík a hodnotenia jazykového vzdelávania medzi Európskym centrom pre moderné jazyky Rady Európy a Európskou komisiou. / Initiative is carried out within the framework of the Innovative Methodologies and Assessment in Language Learning cooperation agreement between the European Centre for Modern Languages and the European Commission.
Koordinácia iniciatívy Podpora multilingválnych tried:
PhDr. Denisa Ďuranová, členka Správnej rady ECML za SR
denisa.duranova@nivam.sk
PhDr. Jitka Maříková Tůmová, národná nominačná autorita pri ECML za ČR
jitka.marikova@npi.cz
Zdielať tento článok
Aktualizované 22.08.2023