Mladí slovenskí vedci získali na medzinárodnej súťaži 5 bronzových medailí
Publikované 28.12.2022
Exotická destinácia, skvelý program aj atmosféra súťaže, veľmi ťažké vedomostné testy a experimenty, zaujímavý sprievodný program, noví priatelia a na záver ocenenie v podobe piatich bronzových medailí. Toto všetko zažila Slovenská delegácia, ktorá reprezentovala Slovensko na Medzinárodnej olympiáde mladých vedcov IJSO (International Junior Science Olympiad).
Táto medzinárodná súťaž sa po dvojročnej dištančnej forme uskutočnila prezenčne v dňoch 2. – 12. 12. 2022 v hlavnom meste Kolumbie, v Bogote. Ide o medzinárodnú vedomostnú súťaž v troch vedných disciplínach: vo fyzike, chémii a biológii. Určená je žiakom do 16 rokov veku.
Účasť na súťaži v Bogote ako aj náročnú prípravu pred súťažou ešte na Slovensku zabezpečil NIVaM – Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý sa venuje podpore práce s mládežou na rôznych fórach na Slovensku aj mimo neho.
Slovenskú republiku v tejto súťaži reprezentovala šestica šikovných mladých Slovákov (dve družstvá zložené z troch súťažiacich). Martin Bobák (SPŠE Š. A. Jedlíka a Obchodná akadémia, Nové Zámky), Martin Cingel (Základná škola, Znievska 2, 85105 Bratislava), Lukáš Cvacho (ZŠ s MŠ Ondreja Štefku, Varín), Matej Kurbel (CZŠ sv. Cyrila a Metoda, Sereď), Slávka Rybková (Gymnázium, Kukučínova 1, Poprad), Igor Vargovič (Gymnázium Ľudovíta Štúra, Trenčín). Súťažili vo vedomostných testoch ako jednotlivci a experimentálne úlohy riešili ako trojčlenné tímy.
Počas náročnej prípravy na súťaž sa im obetavo venovali a viedli ich Mgr. Dušan Kavický, Mgr. Nina Mayerová a RNDr. Jana Chrappová Ph.D., Bc. Andrej Vlček, Ing. Zuzana Magyarová a Michaela Rusnáková. Poslední traja ich sprevádzali aj počas samotnej súťaže v Kolumbii, kde svojimi odbornými schopnosťami zabezpečovali preklad súťažných úloh do Slovenčiny a moderovali výsledky.
Za to obrovské množstvo času a námahy, ktorú títo odborníci ako aj samotní súťažiaci do prípravy na súťaž vložili, ako aj za skvelé výsledky a reprezentáciu Slovenska, keďže sa dokázali presadiť medzi 240 súťažiacimi z 80 tímov zo 40 krajín sveta, im patrí obrovské poďakovanie.
Veríme, že tento úspech ich motivuje do ďalšej práce, že ich naďalej bude sprevádzať túžba objavovať, skúmať, hľadať problémy a ich riešenia a že majú pred sebou skvelú budúcnosť v podobe – v podobe prijatia na prestížne stredné a vysoké školy, získania zaujímavých stáží, či práce vo vedeckých tímoch.
Zdielať tento článokPublikované 28.12.2022