Preskočiť na hlavný obsah
  1. Domov
  2. Aktuality
  3. Mládež
  4. Mladí chemici získali na Medzinárodnej chemickej olympiáde štyri medaily
Aktualita

Mladí chemici získali na Medzinárodnej chemickej olympiáde štyri medaily

Aktualizované 03.08.2022

Obsah

V dňoch 10.7. – 18. 7. 2022 sa pod vedením organizátorov z Nankai Univerzity v Číne uskutočnil 54. ročník Medzinárodnej chemickej olympiády (IChO). Kvôli stále prebiehajúcej epidémii Covidu v Číne sa aj tento ročník olympiády konal dištančne. Ani to však nezabránilo mladým chemikom zmerať si svoje sily pri riešení náročných úloh. IChO sa tento rok zúčastnilo rekordných 326 súťažiacich z 83 krajín sveta.

Slovenská a česká delegácia olympiádu absolvovala dištančne formou spoločného sústredenia na Počúvadle pri Banskej Štiavnici.

V náročnej konkurencii sa naši študenti ani tohto roku nestratili a všetci štyria naši reprezentanti vybojovali medaily. Informácie o výsledkoch boli oznámené na slávnostnom online televíznom prenose z Číny.  

  • Striebornú medailu získal: Patrik Fábrik (Spojená škola, Novohradská 3, Bratislava) s počtom bodov: 74,84
  • Striebornú medailu získal: Samuel Kolesár (Gymnázium arm. gen. L. Svobodu, Humenné) s počtom bodov: 74,80
  • Bronzovú medailu získal: Adam Kleman (Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza) s počtom bodov: 61,12
  • Bronzovú medailu získal: Adam Benjamin Plšek (Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza) s počtom bodov: 55,35

O náročnosti IChO svedčí aj fakt, že oficiálna anglická verzia zadaní úloh mala spolu s odpoveďovými hárkami až 75 strán. V deviatich komplexných úlohách z analytickej, anorganickej, fyzikálnej a organickej chémie sa študenti popasovali s úlohami týkajúcimi sa detekcie nukleových kyselín pomocou nanočastíc zlata; preskúmali štruktúru oxidov používaných v typickej čiernej glazúre čínskeho porcelánu; spoznali metódy na zachytávanie CO2 zo vzduchu a jeho premenu na užitočné chemikálie ako potenciálny príspevok k riešeniu klimatickej krízy; pozreli sa na možnosti uskladnenia energie pomocou batérií obsahujúcich lítium a síru; a riešili úlohy týkajúce sa vzájomnej premeny oxidov dusíka, ktoré patria medzi hlavné polutanty spôsobujúce problémy ako je ozónová diera, kyslé dažde, fotochemický smog a skleníkový efekt. Úlohy z organickej chémie sa týkali využitia fosfánov ako chirálnych katalyzátorov v reakciách katalyzovaných prechodnými kovmi; syntetických metód na prípravu a modifikáciu peptidov a proteínov; chirálneho spirokatalyzátora využiteľného pri syntéze terpénov a totálnej syntézy kapitulaktónu, prírodnej látky izolovanej z rastliny Curculigo capitulata, ktorá sa používa v tradičnej čínskej medicíne.

Súťažiaci absolvovali aj voľnočasový program. Vystúpili na vrch Sitno, sfárali do štôlne Bartolomej v Banskom múzeu, žiaci zo ZŠ Maximiliána Hella v Štiavnických baniach im predviedli sokoliarsku show a navštívili aquapark vo Vyhniach.

Ďalší, už 55. ročník IChO sa pripravuje vo švajčiarskom Zürichu (https://www.icho2023.ch/).

Pevne veríme, že o rok už nebude žiadna prekážka zorganizovať Medzinárodnú chemickú olympiádu prezenčne.

Zdielať tento článok

Aktualizované 03.08.2022

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *